Reklamy

10 rad ekspertów na efektywną pracę z domu

Niezależnie od tego, czy Twoja praca zdalna podyktowana jest przez kwarantannę związaną z koronawirusem, czy wykonujesz ją zawsze w ten sposób, warto zapoznać się z kilkoma radami, które sprawią, że będziesz bardziej produktywny. 

1. Zachowaj spójny harmonogram snu

Nie siedź po nocach, nawet jeśli Netflix kusi cię swoją przepastną biblioteką. Skończy się to tym, że rano uparcie będziesz na swoim budziku wciskać opcję drzemki. Jeśli będziesz trzymać się stałych pór snu, twój organizm odwdzięczy ci się nowymi pokładami energii.

2. Załóż… spodnie

Weź prysznic, uczesz włosy, a nawet załóż buty. Będzie to sygnał dla twojego mózgu, że przygotowujesz się do pracy, a nie na weekend wylegiwania się w łóżku.

3. Stwórz rutynę między pobudką a rozpoczęciem pracy

Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą, dla której praca zdalna jest czymś zupełnie nowym. Zanim zasiądziesz do pracy, zrób sobie kawę, wypij ją w ogrodzie czy na balkonie, poćwicz, poczytaj książkę i dopiero później zabierz się za właściwą pracę.

4. Wygospodaruj przestrzeń na pracę

Nie poleguj na sofie z laptopem na kolanach. Twoje plecy prędko to odczują i uwierz – nie będą ci za to wdzięczne. Sofa będzie ci się wtedy kojarzyła z pracą, a nie z przyjemnością – czy tego na pewno chcesz? Znajdź sobie miejsce – najlepiej przy biurku. A jeśli go nie masz, pomyśl, co może ci go zastąpić. Może… deska do prasowania?

5. Rób przerwy

Tak samo jak w trakcie pracy w biurowcu robisz sobie przerwę na papieroska (czego nie pochwalamy) albo idziesz na kawę z koleżanką do kuchni. Tak samo w trakcie pracy w domu odejdź raz na godzinę od komputera. Przejdź się po domu, zrób herbatę lub wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Nie dopadnie cię wtedy „zmęczenie materiału”.

6. Pij dużo wody i odżywiaj się zdrowo

Zaplanuj swoje posiłki i przekąski tak, jakbyś to zrobił zmierzając do biura. Twoje zdrowie (i talia) będą Ci wdzięczne. Ponadto: nie zapomnij o nawodnieniu!

7. Ustal godziny, w których trochę się poruszasz

Nawet energiczny 15 minut spacer może czynić cuda dla twojej energii i skupienia.

8. Zapisz się na kurs czy ćwiczenia online

Zwłaszcza teraz znajdziesz bardzo dużo ciekawych ofert w internecie. Przecież nie samą pracą człowiek żyje!

9. Jeśli masz dzieci, zajmij je czymś

Wszyscy rodzice pracujący teraz z domu wiedzą o czym mowa. Nawet jeśli znajdziesz im zajęcie jest duże prawdopodobieństwo, że i tak będą przychodzić i przeszkadzać ci w pracy, bo przecież zawsze mają do ciebie milion pytań. Ale znalezienie ciekawego zajęcia – znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo.

10. Ustal godzinę, o której kończysz pracę i trzymaj się jej!

Regularne pozostawanie w trybie online poza wyznaczonymi godzinami pracy może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Po prostu.

Reklamy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: